رفتن به محتوای اصلی

شهرستان کلیبر

کشور زیبای ما ایران دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی است که استان آذربایجان شرقی و به خصوص شهرستان کلیبر یکی از آن‌ها می‌باشد. کلیبر شهری کوچک و بهشتی گمشده در ۲۲۲ کیلومتری شمال شرق شهر اردبیل، ۶۳ کیلومتری شمال غرب اهر، ۲۱۰ کیلومتری شمال شرق تبریز و ۸۱۲ کیلومتری شمال غرب تهران قرار دارد و از جنوب با اهر از شمال با جمهوری آذربایجان از باختر با رود ارس و جمهوری ارمنستان همسایه است. در جای جای این شهر زیبا مکان‌های دیدنی بسیاری قرار دارد که یکی از بهترین آن‌ها قلعه بابک می‌باشد. به دلیل کوهستانی بودن کلیبر و آب و هوای سرد و خشک آن، بهترین فصل برای سفر به آن فصل تابستان است. صنایع دستی و سوغاتی‌های کلیبر را می توان به ورنی‌دوزی، انواع شیرینی محلی و خوراکی‌های تهیه شده با زغال اخته اشاره کرد.

زغال اخته، محبوب‌ترین سوغاتی کلیبر

همان طور که به آن اشاره نمودیم؛ کلیبر دارای آب‌وهوایی سرد و کوهستانی است که این آب و هوا شرایط لازم را برای تولید زغال اخته فراهم می‌آورد. به همین دلیل زغال اخته یکی از تولیدات مهم و منحصر‌به‌فرد کلیبر محسوب می‌شود که در اواخر تابستان در اغلب مغازه‌های آن به فروش می‌رسد و می‌توان مدعی شد که زغال اخته سمبلی از هویت کلیبر است. هر ساله برای افزایش جذب گردشگر در این شهر جشنواره زغال اخته برگزار می‌شود که در آن فرآورده‌های مختلف زغال اخته از جمله ترشی، شربت، لواشک، برگه، ژله و خشکه زغال اخته در معرض نمایش و به فروش می‌رسد.

ورنی بافی، شاخص‌ترین صنایع دستی کلیبر

یکی از شاخص‌ترین صنایع دستی و سوغات شهر کلیبر ورنی‌بافی است که هنر دست عشایر قره‌داغ می‌باشد. ورنی نوعی گلیم است که بافتی ترکیبی بین فرش و گلیم دارد و بدون استفاده از نقشه و به صورت ذهنی توسط عشایر و اهالی منطقه ارسباران بافته می‌شود. تار و پود این گلیم از نخ‌‌های پنبه‌ای، پشمی و ابریشمی تشکیل شده و برای چله‌‌کشی به دلیل فراوان بودن گوسفند در این ناحیه از پشم گوسفند استفاده می‌‌شود.

رنگ
سایز متن

شناسه اداره کل امور عشایر استان

  • تلفن تماس: ۳۴۴۵۷۰۶۱-۲(۰۴۱)
  • پیامک: ۳۰۰۰۱۲۲۲۰۰۰۰۱۲
  • تلفن فکس: ۰۴۱۳۴۴۵۳۰۳۹
  • ایمیل: info@ashayer-ea.ir
  • وبسایت: https://ashayer-ea.ir
  • آدرس: تبریز خیابان راه آهن، نبش کوی بهراد، اداره کل امور عشایر استان آذربایجان‌شرقی