رفتن به محتوای اصلی
تاریخ بروز رسانی: ۱۳۹۹-۰۶-۲۹

رئيس سازمان امور عشاير ايران: ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیارد تومان بودجه سالانه به عشایر کشور اختصاص یافت

رئيس سازمان امور عشاير ايران:

۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیارد تومان بودجه سالانه به عشایر کشور اختصاص یافت.

رئیس سازمان امور عشایر ايران گفت: براي نخستین بار بعد از انقلاب، ۳۰۰تا ۳۵۰ میلیارد تومان بودجه سالانه از محل عواید مالیات بر ارزش افزوده برای توسعه و عمران مناطق عشایری کشور اختصاص یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا، کرمعلی قندالی روز سه شنبه ۹ آبان در سومین گردهمایی روسای ادارات امور عشایر شهرستان های سراسر کشور در اصفهان اظهار داشت: عشایر برای اولین بار بعد از انقلاب و در برنامه ششم توسعه و در دوره دولت دوازدهم از عواید مالیات بر ارزش افزوده برخوردار شدند.

وی خاطرنشان کرد: در برنامه ششم به عشایر توجه ویژه اي صورت گرفته و از تمام ظرفیت‌های محیطی و انسانی برای توانمندسازی این قشر استفاده شده است.

قندالی با اشاره به برگزاري دو نشست شوراي عالي عشاير در دولت يازدهم، بيان داشت: تشکیل شورای عالی عشایر به ریاست معاون اول رئیس جمهوری بیانگر این است که دولت تدبیر و امید به این قشر اهتمام ویژه ای دارد.

رئیس سازمان امور عشایر ايران گفت: توانمندسازی جامعه عشایری از اهداف اصلی این سازمان است که با جدیت دنبال می شود.

وی افزود: تنوع تولید در جامعه عشایری بویژه کشت گیاهان دارویی به عنوان محور فعالیت های تولیدی در برنامه های سازمان امور عشایر قرار دارد.

قندالي با اشاره به برگزاری گردهمایی سراسري روساي ادارات امور عشاير كشور اظار داشت: استفاده از قوانین شورای عالی عشایر در زمینه های ملی، استانی و شهرستانی، استفاده از ظرفیت های برنامه ششم توسعه و استفاده از ظرفیت قانون بودجه سال ۹۶ در زمینه واگذاری تاسیسات به تشکل های عشایری از مهمترین اهداف برگزاري اين گردهمايي است.

رئيس سازمان امور عشاير ايران استفاده از سایر ظرفیت ها و مصوبات شورای عالی عشایری در زمينه هاي ارتقاء سطح سواد، دانش و مهارت جامعه عشایری،ارتقاء سطح فرهنگی و مذهبی، و ارتقاء سطح بهداشت و درمان این قشر را از دیگر اهداف نشست یاد شده برشمرد.

وی با بیان اینکه عشایر جامعه ای مولد و کم توقع هستند که در هیچ دوره ای به این اندازه به آنان توجه نشده است، گفت: یکهزار میلیارد تومان از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی و در راستای توانمند سازی عشایر در حوزه های مختلف در نظر گرفته شده است.

قندالي با بیان اینکه حمایت دولت از عشایر با هدف تنوع بخشی به فعالیت های این قشر جدی است، گفت: امسال یکهزار میلیارد تومان برای تنوع تولیدات عشایر در قالب تسهیلات ۴ درصدی اختصاص یافت.

رئيس سازمان امور عشاير ايران افزود:  ۲۵۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت با سود ۴ درصد و بازگشت ۵ ساله و ضمانت زنجیره ای نیز در دو سال گذشته به عشایر اختصاص یافته بود.

وي با بیان اینکه نمادهای اقتصاد مقاومتی بطور کامل در زندگی عشایر قابل مشاهده است، گفت: نوع زندگی، معیشت، درآمد و رفتار عشایر مبتنی بر اقتصاد مقاومتی و درونگرایی، برونزایی، دانش محوری، عدالت محوری و مردم محوری است.

قندالي تاكيد كرد: باید از تمام ظرفیت های عشایر استفاده کنیم تا با توانمندسازی آنان و بهره وری از منابع، اقتصاد مقاومتی را توسعه دهیم و از نظر سطح و تنوع درآمد نیز آنان را تجهیز کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر ايران با بیان اینکه اقتصاد تک محصولی و اتکاء بر دام در جوامع عشایری دیگر جوابگو نیست، گفت: باید سایر فعالیت ها از جمله استفاده از زنجیره تولید گوشت قرمز، گیاهان دارویی و صنایع دستی و گردشگری را وارد عرصه زندگی عشایر کنیم.

وی با بیان اینکه طرح ارتقاء سواد، دانش و مهارت در جامعه عشایری مصوب شورای عالی عشایر و هیات دولت است که همه جوانب در آن دیده شده است، گفت: راهکارهایی برای جلوگیری از بازماندگان از تحصیل عشایر در مقاطع متوسطه اول و دوم پیش بینی و چالش های موجود در این زمینه برطرف شده است.

وي اضافه كرد: در این طرح استفاده از فناوری و آموزش الکترونیک، ایجاد مدارس شبانه روزی و تمرکز دانش آموزان پیش بینی شده است.