رفتن به محتوای اصلی
تاریخ بروز رسانی: ۱۴۰۰-۰۵-۰۶

جلسه شورای عشایری شهرستان سراب

مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی با اشاره به آئین نامه ساماندهی عشایرکه بر اساس مصوبه هیئت دولت تعیین گردیده است گفت: پیگیر امورات عشایر هستیم و طبق آئین نامه سایر دستگاه های اجرایی مکلف به خدمت رسانی به عشایر می باشند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان آذربایجان شرقی، دکتر سیدمحمد حسن آل هاشم در جلسه شورای عشایری شهرستان سراب که با محوریت شناسایی و بررسی مسائل و مشکلات عشایر این منطقه و رفع موانع تولید با حضور نماینده فرماندار سراب  و مدیران شهرستانی و استانی که در ییلاق حاج زینال یوردی شهرستان سراب برگزار شده بود افزود: به اذن رهبر معظم انقلاب و در سطح ملی به همت سازمان امور عشایر ایران، یک درصد از اعتبارات صندوق توسعه ملی جهت پروژه های آبرسانی به عشایر اختصاص داده شده است که بر اساس سیاست های سازمانی انتظار می رود از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ توزیع آبرسانی به صورت سیاربه مرور  حذف گردیده و آبرسانی ثابت جایگزین آن شود.

وی ادامه داد: در حوزه عشایر خدماتی از قبیل آب رسانی به مناطق قشلاقی، مرمت راههای ییلاقی، نزدیک رسانی چشمه ها، احداث آبشخور در مناطق ییلاق ، ایستگاه گاز و احداث پل بر روی رودخانه‌ها در استان اجرا می‌شود.

دکتر آل هاشم در مورد خرید تضمینی دام گفت: پشتیبانی امور دام موظف به خرید دام بود که سازمان امور عشایر ایران به این امر ورود کرده که قرار بر این شد که از استان هایی که خشکسالی شدید دارند خرید تضمینی دام انجام گیرد.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی گفت: اصل تشکیل زندگی عشایر از زمان صفوی می باشد و عشایر قبل از انقلاب صیانت از مرزها، حین انقلاب حضور در جبهه های حق علیه باطل و بعد از انقلاب همراهی با نظام جمهوری اسلامی را بر عهده داشتند.

وی اظهار کرد: عشایر آذربایجان شرقی سالانه بیش از ۱۱۰ هزار تن گوشت قرمز و ۳۲ هزار تن شیر، ۱۶ هزار تن پشم و ۹ هزار متر مربع ورنی تولید می‌کنند.

وی با بیان اینکه جمعیت ۲ درصدی عشایر استان آذربایجان شرقی ۲۰ درصد گوشت، شیر و فرآوده‌های دامی استان را تولید می‌کنند گفت: هر یک نفر عشایر گوشت ۱۶ نفر ایرانی را تامین می کند.

مدیرکل امور عشایر استان آذربایجان شرقی از ایجاد کانکس های بهداشتی و پزشکی در مناطق عشایری خبر داد و افزود: واکسیناسیون عشایر بالای ۱۸ سال از ماه آینده آغاز می شود.