رفتن به محتوای اصلی
تاریخ بروز رسانی: ۱۴۰۱-۰۲-۲۴

زمینهای مناسب کشاورزی در حاشیه های سد آیدوغموش امکان مناسبی برای اسکان دائم عشایر متقاضی در منطقه است

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر آذربایجان شرقی، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان میانه وجود سد آیدوغموش بر روی رودخانه پرآب و امکان تامین آب از آن و زمینهای مستعد برای کشاورزی در مناطق عشایرنشین منطقه را بستری مناسب برای اسکان دائم عشایر شهرستان میانه با توجه به ازدیاد جمعیت و تمایل به اسکان دائم آنها عنوان نمود. 

محمدرضا مشایخی در نشستی با دکتر علائی مقدم قائم مقام و معاون توسعه و امور زیربنایی سازمان امور عشایر ایران ، دکترمیزبان مدیر کل مطالعات سازمان امورعشایرکشور و آل هاشم مدیر کل امور عشایر استان، از عنایت و حساسیت امور عشایر استان نسبت به شهرستان میانه و عملکرد مطلوب امور عشایر شهرستان علی رغم نیروی کم، بویژه در خدمات دهی از سوی تعاونی شهید مطهری و جلب رضایت عشایر شهرستان قدردانی نمود. 

وی وجود تشکلهایی از سوی فرزندان فارغ التحصیل شده عشایر در رشته های کشاورزی، امور دام، دامپزشکی، منابع طبیعی، بهداشت و درمان در راستای طرح حمایتی با ارائه تسهیلات کم بهره را  مورد نیاز جوامع عشایرنشین عنوان نموده و برای حمایت و همکاری های لازم در این خصوص اعلام آمادگی نمود.

مشایخی به اجرای طرح هایی از جمله در حوزه آب شرب و کشاورزی و راه در منطقه عشایرنشین در قشلاقات با مشارکت مردم و محوریت امور عشایر اشاره کرده و مشارکت اهالی را سبب پیشبرد هر چه بهتر امور در مناطق عشایرنشین عنوان نمود. 

 وی در پایان اجرای برنامه ها و طرح های نو و پیشنهادی در مناطق عشایرنشین را سبب رونق هر چه بیشتر تولید و اقتصاد خواند.

قائم مقام سازمان امور عشایر کشور در این جلسه گفت: همه ساله  ۲۰۰۰ میلیارد ریال تسهیلات کم بهره برای پرواربندی و برای جبران خشکسالی به طور متناوب ۱۰۰۰ میلیارد ریال  در کشور هزینه می شود.

دکترعلائی مقدم در ادامه گفت: با توجه به اینکه اغلب عشایر در منطقه روستایی سکونت دارند اما چون دارای کد هستند خدمات کمتری دریافت می کنند تصریح کرد: در زمینه مالیات بر ارزش افزوده و با توجه به اولویت های سازمان امور عشایر اگر عشایر در زمینه های صنایع تبدیلی و صنایع دستی فعالیت کنند حمایتهای لازم از آنها انجام می شود. 

وی به ابتکار جدید  در سازمان مبنی بر حمایت از راه اندازی شرکت های خدمات فنی، مهندسی و پشتیبانی در امور عشایر  از سوی جوانان تحصیلکرده عشایر  در رشته های منابع طبیعی، امور دام، دامپزشکی و بهداشت و درمان  با ارائه تسهیلات کم بهره خبر داد. 

علائی مقدم همچنین به ارائه تسهیلات کم بهره در بحث جمع آوری و خشک کردن گیاهان دارویی و تسهیلات به تشکل زنان عشایر اشاره کرد. 

مدیر کل امور عشایر استان آذربایجان شرقی نیز با حضور در این جلسه شرکت تعاونی شهید مطهری عشایر در شهرستان میانه را از تعاونی های موفق در سطح استان عنوان کرد و گفت:  خوشبختانه شاهد تشکیل مرتب جلسات شورای عشایر و ستاد کوچ و همچنین ارزش افزوده و اعتبارات بدون مشکل در شهرستان میانه هستیم. 

آل هاشم امکان سنجی استفاده از ظرفیتهای سد آیدوغموش در جهت ساماندهی عشایر را از برنامه های پیشنهادی مهم جهت مطالعه در سال جاری عنوان نمود. 

رده ادارات تابعه