رفتن به محتوای اصلی
تاریخ بروز رسانی: ۱۳۹۸-۱۲-۰۳

رئیس سازمان امور عشایر ایران: اعتبارات لازم جهت آب‌رسانی به عشایر شهرستان اهر تامین می‌شود/ اولویت استفاده از آب چشمه‌ها در ییلاق‌ها با عشایر است

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان، رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه محدودیت منابع مالی برای آب‌رسانی به ییلاقات و قشلاقات عشایری نداریم گفت: اعتبارات لازم جهت آب‌رسانی به عشایر شهرستان اهر تامین می‌شود.

کرمعلی قندالی در بازدید از مناطق عشایری شهرستان اهر با اشاره به این‌که دانش بومی عشایر در حوزه تولید مواد لبنی و دامداری، گنجینه ارزشمند است اظهار داشت: دانش و فنون بومی عشایر در مناطق مختلف کشور در بخش‌های تولید لبنیات، صنایع‌دستی و ... بسیار ارزشمند و به نوعی می‌توان گفت بی‌همتاست.

وی با تاکید بر این‌که چشمه‌هایی که در حوزه ییلاقات عشایری وجود دارد اولویت اصلی بهره‌مندی با عشایر است، ابراز داشت: این‌که آب چشمه‌ای در بالای کوه باشد و اجازه ندهیم عشایر استفاده کند تا روستائیان بهره‌مند شود به هیچ عنوان قابل قبول نیست

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به نبود آب شرب در برخی مناطق ییلاقی عشایر شهرستان اهر ادامه داد: اعتبارات لازم جهت نزدیک‌رسانی آب چشمه‌ها برای استفاده عشایر تخصیص می‌یابد و مشکلی در این خصوص نداریم.

قندالی بر لزوم آب‌رسانی به عشایر در ییلاقات تاکید کرد و گفت: تامین آب شرب عشایر بدون محدودیت در منابع مالی انجام می‌گیرد.

وی بابیان اینکه در پرداخت تسهیلات به عشایر در قالب سرمایه درگردش هیچ‌گونه مشکلی نداریم، تصریح کرد: سهم استان آذربایجان شرقی از نظر تسهیلات جامعه عشایری ۲۰ میلیارد تومان است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران اضافه کرد: در استان سیستان و بلوچستان با استفاده از پنل خورشیدی توانستیم آب را به ۷۰ متر بالاتر انتقال دهیم از این‌رو تاکید داریم اگر در مناطقی از آذربایجان شرقی به این شکل انتقال آب نیاز بود از پنل خورشیدی استفاده شود.

قندالی گفت: آب شرب باید به آسانی هر خدماتی در دسترس جامعه عشایری قرار گیرد، انتظار می‌رود ییلاقات فاقد آب عشایری شهرستان اهر بایستی با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط از آب شرب بهره‌مند شوند.

وی خاطرنشان کرد: برای آب‌رسانی به ییلاقات و قشلاقات عشایری محدودیت منابع مالی نداریم و از این‌رو اعتبارات لازم را جهت آب‌رسانی به عشایر شهرستان اهر تامین می‌کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه با توجه به بارندگی‌های مناسب امسال، وضعیت مراتع عشایری در کشور و شهرستان اهر مطلوب است، یادآور شد: خوشبختانه امسال وضعیت تولید علوفه در مراتع امیدوارکننده است.

قندالی، سامان‌دهی و نزدیک‌رسانی آب چشمه‌ها به مناطق ییلاقی عشایر شهرستان اهر را ضروری دانست و افزود: آب در محل‌های اسکان عشایر شهرستان اهر به صورت پراکنده وجود دارد ولی در آینده نزدیک اقداماتی برای سامان‌دهی و نزدیک‌رسانی آب چشمه‌ها به مناطق ییلاقی عشایر این شهرستان انجام خواهد گرفت.

رده ادارات تابعه