رفتن به محتوای اصلی
تاریخ بروز رسانی: ۱۳۹۸-۰۶-۲۸

کلنگ زنی گازرسانی به ۱۴ روستا و قشلاقات عشایری شهرستان اهر

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان طی مراسمی پروژه گازرسانی ۱۴ روستا و قشلاقات عشایری با اعتبار بالغ بر ۷۰ میلیارد ریال با حضور مدیرکل  امور عشایر استان، مدیر کل گاز استان و نماینده محترم مردم شریف شهرستانهای اهر و هریس، فرماندار و مسئولین شهرستان گلنگ زنی گردید لازم به توضیح است که تعداد ۸ پروژه از کل ۱۴ پروژه مربوط به قشلاقات عشایری شهرستان اهر می باشد.

دکتر سید محمدحسن آل هاشم در این مراسم گفت: عشایر استان ۳۵ درصد محصولات صنایع دستی که مهمترین آن ورنی است را تولید می کنند و در واقع مهد اصلی بافت ورنی در مناطق عشایری این استان می باشد. 

 

وی جامعه عشایری را جامعه ای تلاشگر و همیشه در صحنه برشمرد و افزود: با وجود اینکه عشایر تنها دو درصد جمعیت کل استان آذربایجان شرقی را تشکیل می دهند ولی ۲۰ درصد پروتئین این استان را تأمین می کنند. 

 

آل هاشم گفت: از دو و چهار دهم میلیون هکتار از اراضی مرتعی استان حدود یک میلیون هکتار به عشایر تعلق دارد که این مراتع جزو بهترین و بکرترین مراتع استان می باشد که در اختیار این قشرکم توقع و تولید کننده قرار گرفته است.

 

وی افزود: عشایر به عنوان جامعه تلاشگر نقش مهمی در اقتصاد مقاومتی، تولید ملی، تولید داخلی، الگوی مصرف و رونق اقتصادی ایفاء می کنند و در سایه این تلاش ها در بحث اشتغال هیچ مشکلی ندارند و تمام افراد خانواده عشایر از کوچک تا بزرگ به کار و تلاش مشغول هستند. 

 

مدیرکل امورعشایر استان با اشاره به اینکه تاکنون حدود ۸۲ تا ۹۵ درصد از امکانات زیربنایی عشایر استان تأمین شده است از دیگر طرح های درحال اجرا و آماده این اداره برای رفاه عشایر را اولویت بحث تثبیت راه های عشایری با استفاده از فناوری نانوتکنولوژی، تهیه شیردوشهای گوسفندی، تهیه کنسانتره دامی، اختصاص تسهیلات بانکی ، بازسازی ابنیه ها ، چشمه ها ، اصلاح نژاد دامی و غیره عنوان کرد.

رده ادارات تابعه