رفتن به محتوای اصلی
تاریخ بروز رسانی: ۱۳۹۸-۰۹-۱۷

موارد مهم و ضروری برای داشتن کوچ ایمن، آسان و بدون خطر

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان، در آستانه کوچ بهاره عشایر شهرستان های کلیبر و خداآفرین دکتر عنایتی؛ رئیس امور عشایر کلیبرگفت:  به منظور تسهیل در کوچ عشایر، اداره امور عشایر شهرستان کلیبر فاز اول از ایل‌راه داغلومقدم-قره قیه از مسیر گوی یورد (سه راه گوار – گوزالان) تا روستای پیغام که در منطقه به قزیل یول مشهور است را به نحو مناسب بازسازی و احیا‌ء نموده است.

 در طی بازدیدها و همچنین تلاش‌های صورت گرفته بخش عمده‌ای از عشایر از مسیر فوق کوچ می‌نمایند. بنابه توصیه کارشناسان اداره امور عشایر و با توجه به اهمیت موضوع و برای داشتن کوچ ایمن، آسان و بدون خطر رعایت نکات ذیل از جانب عشایر عزیز و زحمتکش ضروری می‌باشد: 
 
 ۱- با توجه به شرایط اقلیمی مناسب در قشلاقات و از طرفی شرایط نامناسب مراتع در نقاط ییلاقی، تقاضا می گردد از کوچ زود هنگام پرهیز نمایند. 

 ۲- از عشایر محترم تقاضا می‌گردد برای کوچ از مسیر ایل‌راه داغلومقدم-قره قیه (قزل یول) استفاده نمایند. 

 ۳- با توجه به بحث قاچاق دام، در هنگام کوچ اسناد و مدارکی که نشان‌دهنده هویت عشایری می‌باشد (دفترچه عشایری، پروانه چرا، پروانه بهره‌برداری، کارت ملی و ...) به همراه داشته باشند تا در گشت‌های بازرسی نیروی محترم انتظامی مشکلی پیش نیاید. 

 ۴- با توجه به مزایای کوچِ ماشینی توصیه می‌گردد که در زمان کوچ از ماشین آلات برای حمل دام استفاده شود. 

 ۵- از عبور و یا اتراق در حاشیه شهر که موجبات افزایش مشکلات جامعه شهری و نیز خود عشایر می‌باشد خودداری گردد. 

 ۶- در مسیر رودخانه‌ها، نهرهای پرآب و مسیل‌های خطرناک به علت بارش‌های ناگهانی و خطر سیلاب پرهیز نمایید. 

 ۷- در کوچ سنتی و پیاده در هنگام تردد از راه‌ها و مسیرهای مواصلاتی اصلی، نکات ایمنی را رعایت فرمایند و از کوچ در هوای تاریک جهت جلوگیری از تصادفات به جد پرهیز نمایند.

رده ادارات تابعه