رفتن به محتوای اصلی
تاریخ بروز رسانی: ۱۳۹۹-۰۳-۰۳

جلسه کارگروه اقتصاد مقاومتی و گروه کاری کشاورزی، آب و منابع طبیعی

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان، به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان، دکتر محمدرضا پورمحمدی در جلسه مشترک کارگروه اقتصاد مقاومتی و کارگروه کشاورزی، آب و منابع طبیعی استان، افزود: صدور مجوز برای واردات نهاده‌های دامی توسط تولیدکنندگان استان را از وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیری می‌کنیم. وی، عدم وجود زنجیره توزیع را یکی از عوامل افزایش ناموزون قیمت برخی از کالاهای اساسی در بازار برشمرد و گفت: ایجاد زنجیره توزیع هم به نفع تولیدکننده است و هم به نفع مصرف‌کننده؛ بنابراین خود تولیدکنندگان باید در این زمینه اهتمام کنند. دکتر پورمحمدی بر رفع موانع سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی نیز تأکید کرد و گفت: تسهیل در سرمایه‌گذاری و تأمین اعتبارات بخش کشاورزی به دلیل اهمیت راهبردی این بخش اولویت دارد. استاندار آذربایجان شرقی ارائه طرح‌ها و شیوه‌های جدید متناسب با تغییر شرایط در بخش کشاورزی را ضروری دانست و گفت: توسعه کشت گلخانه‌ای و کشت فراسرزمینی نمونه‌ای از تفکرات جدید در حوزه کشاورزی هستند و باید متناسب با شرایط از روش‌ها و دیدگاه‌های نوین دیگر نیز استفاده شود. وی در این راستا بر هماهنگی و تعامل بخش کشاورزی با دانشگاه‌ها تأکید کرد و گفت: این تعامل آن‌طور که باید برقرار نشده و هنوز نتوانسته‌ایم توانمندی‌های بخش‌های مختلف را به اشتراک بگذاریم. دکتر پورمحمدی از اقدامات انجام شده در بخش کشاورزی استان بویژه در حوزه اقتصاد مقاومتی قدردانی کرد و گفت: کارهای انجام شده باید به نحو مطلوب اطلاع‌رسانی شود. وی افزود: دشمن با تشدید فشارهای اقتصادی به دنبال ایجاد نارضایتی در جامعه است و تلاش می‌شود نوعی بدبینی به عملکرد سازمان‌های مسئول ایجاد شود. دکتر پورمحمدی گفت: طبیعی است که مشکلاتی در بخش‌های مختلف داریم، اما باید به مردم اطمینان بدهیم که متولیان امر برای حل مشکلات تلاش می‌کنند و در این شرایط نباید با بزرگنمایی مشکلات در زمین دشمن بازی کنیم. وی افزود: همه مسئولان و فعالان بخش کشاورزی با تقویت فضای همدلی و مودت به دنبال رفع نارسایی‌ها باشند و برای حل مشکلات تدبیر کنند. رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز در این نشست گزارشی از اقدامات انجام شده در حوزه اقتصاد مقاومتی، تولید محصولات کشاورزی و پروژه‌های توسعه‌ای این بخش ارائه کرد. گفتنی است تعدادی از نمایندگان اتحادیه‌ها و تشکل‌های بخش کشاورزی و تولیدکنندگان محصولات زراعی و دامی نیز به بیان مسائل و مشکلات این بخش و پیشنهادهای خود در خصوص رفع موانع موجود پرداختند.

 

مهندس اکبر فتحی دراین  نشست  گفت: تعهد سازمان جهاد کشاورزی استان در ستاد اقتصاد مقاومتی برای تولید گوشت قرمز ۵۳ هزار تن و ۵۶۰ کیلوگرم بود که این میزان تولید بیش از تعهدات ، محقق شده است. وی افزود: کشاورزی آذربایجان شرقی در بیشتر بخش هایی که به ستاد اقتصاد مقاومتی متعهد شده، بازدهی و تولید بیش از تعهدات، ارایه کرده است، اما در اندک بخش هایی مثل تولید دانه های روغنی نیاز به عزم عمومی کل استان است تا به اهداف پیش بینی شده دست یابیم. مهندس فتحی با بیان اینکه در تولید محصول راهبردی گندم در سال گذشته بالغ بر ۹۳۰ هزار تن تولید داشته ایم افزود: از این میزان ۶۳۰ هزار تن خرید تضمینی و قسمتی نیز بصورت خرید بذر از کشاورزان انجام گرفته است که رکوردی بی سابقه در میزان تولید و خرید گندم در سطح استان آذربایجان شرقی محسوب می شود. رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی اظهار داشت: تولید سیب زمینی، چغندر قند، جو، پنبه، حبوبات، گوشت قرمز، گوشت طیور و تخم مرغ بیش از میزان پیش بینی و متعهد شده در استان بوده است. وی با بیان اینکه سال گذشته همچنین هفت هزار و ۹۵۶ هکتار به سطح اراضی کشاورزی استان که با سامانه نوین و تحت فشار آبیاری می شوند، افزوده شده است ادامه داد: این میزان افزایش سطح توسعه سیستم های آبیاری تحت فشار در طی یکسال بی سابقه می باشد. مهندس فتحی با بیان اینکه مصرف روزانه گوشت مرغ در استان روزانه ۲۴ تن افزایش یافته است اظهار داشت: براساس تکلیف، گوشت طیور در آذربایجان شرقی نیز باید ۷۷.۹ هزار تن تولید می شد اما با تدابیر انجام شده ۸۲ هزار تن تولید شده است. وی همچنین بیان کرد: رتبه اول تولید یونجه و سنجد کشور متعلق به آذربایجان شرقی است و در تولید گردو و آلبالو نیز رتبه دوم ایران را داریم.

دکتر سیدمحمدحسن آل هاشم مدیرکل امور عشایر استان به نمایندگی از تمامی ارگان های دولتی حاضر در این جلسه به ارائه گزارش در این موضوع پرداخت.