رفتن به محتوای اصلی
تاریخ بروز رسانی: ۱۳۹۸-۰۲-۳۱

جلسه شورای هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان، مهندس اکبر فتحی در جلسه شورای هماهنگی سازمان که در محل اداره کل امور عشایری آذربایجان شرقی برگزار شد، ضمن اشاره به نقش اتحادیه های عشایری در پروسه توزیع نهاده ها بین کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزی افزود: اتحادیه ها و تشکلهای عشایری نه تنها در توزیع نهاده های کشاورزی ایفای نقش می نمایند، بایستی در تامین و تکمیل نهاده ها نیز همکاری و هماهنگی های لازم را به عمل آورند.   
وی با تاکید بر این نکته که مصرف جوامع روستائی و عشایری در آرد و نان بیشتر از جوامع شهری است، گفت: ما باید این امر را به عنوان یک اصل پیگیری نمائیم تا پس از رسیدن به نتیجه مطلوب و هماهنگی های لازم، این موضوع را در شورای آرد و نان استان به مرحله مصوبه برسانیم. 
مهندس فتحی افزود: بانوان در تشکیل صندوقهای خرد زنان روستائی و عشایری نقش بسیار مهمی را ایفاء می کنند، ما بایستی این صندوقها را با دادن تسهیلات مالی و اشتغالزایی ساماندهی کنیم چنانکه در تشکیل تعاونی ها خانم ها موفق تر از آقایان هستند و این برای ما یک ظرفیت محسوب می شود. 
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان، گفت: سه صندوق خرد زنان روستائی در شهرستان های شبستر، عجب شیر و تبریز تشکیل یافته است و مقرر شده تا صندوق خرد زنان روستائی و عشایری دیگری نیز در سایر شهرستان های مستعد نیز تشکیل شود تا مردم بتوانند از منابع مالی آن استفاده بهینه نمایند.
وی با اشاره به وضعیت فعلی کشور و سهم موثر جامعه عشایری در تولید مواد پروتئینی استان، اظهار کرد: این جامعه نیاز به ساماندهی دارد، در جامعه عشایری که عملکرد تشکلها قویتر بوده و از چارچوبهای لازم برخوردار هستند اتحادیه های عشایری نه تنها در توزیع نهاده نقش دارند باید در تامین و تکمیل نهاده ها نیز همکاری های لازم را انجام دهند.  
مهندس فتحی گفت: زنجیره تولیدی که در بخش کشاورزی تعریف شده است از مزرعه تا سر سفره می باشد، اگر می خواهیم در بازار مملکت تاثیر گذار باشیم بایستی نه تنها در تولید و تامین نهاده ها بلکه برای فرآیند توزیع هم برنامه ریزی داشته باشیم که در این امر نقش اتحادیه های عشایری حائز اهمیت است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان، تصریح کرد: افرادی که نهاده یارانه دار تحویل می گیرند باید بتوانند نهاده یارانه دار را به محصول تبدیل نمایند و نقش خود را در جامعه نشان دهند، بایستی روال این زنجیره را از طریق اتحادیه ها و تعاونی ها پیگیری کنیم و بتوانیم سفره مردم را تکمیل نمائیم.
 گفتنی است در پایان جلسه با اهداء لوح تقدیر از طرف ریاست سازمان از مدیران کل و روسای ادارات تابعه تقدیر و تجلیل به عمل آمد.