رفتن به محتوای اصلی
تاریخ بروز رسانی: ۱۳۹۸-۰۱-۲۹

برگزاری هشتمین جشنواره ملی ورنی در شهرستان اهر

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان،در راستای تبریز ۲۰۱۸ و معرفی توانمندی های روستایی و عشایری شهرستان اهر هشتمین جشنواره ملی ورنی با حضور ۸ استان و با حضور مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی در اهر برگزار گردید. در این مراسم به آفرین معاون صنایع دستی میراث فرهنگی و گردشگری استان گفت: در یکسال گذشته ۲۱ نشان ملی برای فعالان صنایع دستی استان صادر شده که از این تعداد ۵ نشان مربوط به فعالان ورنی شهرستان اهر است. همچنین ۲۵ درصد صادرات صنایع دستی آذربایجان شرقی به ورنی اهر و ارسباران اختصاص دارد. در ادامه‌ی مراسم فرمانداراهر نیز پایتخت ورنی کشور را شهرستان  اهر عنوان کرده و افزود: ورنی یکی از محصولات منحصر به فرد و دست بافت جامعه عشایری و روستایی منطقه ارسباران و شهرستان اهر می باشد که در بافت آن از تخیلات بافنده استفاده شده است. همچنین  ایشان گفت: عشایر منطقه ارسباران و شهرستان اهر یکی از بزرگ ترین جامعه عشایری استان آذربایجان شرقی است که سهم زیادی در اقتصاد منطقه دارند و حمایت از این قشر زحمتکش جامعه علاوه بر توسعه اقتصادی منطقه باعث رونق کسب و کار در تولید صنایع دستی خود از جمله ورنی، گلیم، جاجیم، فرش و غیره می‌شود. گفتی است در این جشنواره اداره امور عشایر شهرستان اهر با برپائی ۲ آلاچیق عشایری با تمامی اسباب و اثاثیه سنتی زندگی عشایری، پخت نان محلی، آش، دوغ محلی و به نمایش گذاشتن ورنی های دست بافت عشایری و تابلوهای هنری تحت عنوان غرفه اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و هنری عشایری جلوه های زیباتری به این جشنواره داده بود.

لازم به توضیح است که علیرضا حضوری رئیس اداره امور عشایر اهر در حاشیه هشتمین جشنواره ملی ورنی اهر در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه عشایر قره داغ عمدتاً در حوزه صنایع دستی به ورنی بافی می پردازند، اظهار داشت: عشایر قره داغ و شهرستان اهر ضمن اینکه با ورنی بافی به تولید صنایع دستی کشور کمک می کنند و خود نیز از این محصول به عنوان زیرانداز استفاده می کنند.

وی افزود: قدمت ورنی بافی در منطقه ارسباران به بیش از ۷۰۰ سال پیش باز می گردد به طوری که با گذشت قرن ها هنوز این هنر در بین جامعه عشایری محفوظ مانده است. رئیس اداره امور عشایر شهرستان اهر ادامه داد: سالانه عشایر شهرستان اهر نزدیک به ۴۰۰۰ مترمربع ورنی می بافند. حضوری بابیان اینکه ورنی به عنوان صنایع دستی شاخص استان آذربایجان شرقی ثبت ملی شده است، گفت: تنها خواست ورنی بافان قره داغ تلاش مسئولان برای ثبت جهانی این محصول است در حالی که ورنی ایران در دنیا شناخته شده بوده اما برای رونق صادرات آن می بایست تلاش های مضاعفی جهت ثبت جهانی کردن صورت گیرد.

رده ادارات تابعه