رفتن به محتوای اصلی
تاریخ بروز رسانی: ۲۰۱۷-۱۱-۲۰

شورای عالی عشایر استان آذربایجان شرقی

شورای عالی عشایر استان آذربایجان شرقی با حضور استاندار آذربایجان شرقی و رئیس سازمان عشایر ایران و کلیه مدیران استان در مورخه ۳/۹/۹۴ درمحل  استانداری تشکیل گردید .

به گزارش روابط عمومی اداره کل در این جلسه  دکتر جبارزاده با اشاره به ۲۰ مصوبه اجرا نشده شورای عشایر استان، با بیان این که برای حل مشکلات جامعه عشایر همه این مصوبات باید اجرایی شوند، افزود: حل مشکلات عشایر به دست توانمند مدیران استان کار سختی نیست.وی در ادامه با توجه به تولید ۲۵ درصد از محصولات صنایع دستی استان توسط عشایر، از اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان خواست با توجه به گشایش در بازار صنایع دستی بعد از رفع تحریم‌ها، نسبت به استفاده از توانمندی‌های عشایر در این حوزه برنامه‌ریزی مشخصی داشته باشد.
رییس سازمان امور عشایر ایران هم در این جلسه از تصویب برنامه راهبردی سامان‌دهی عشایر در افق ۱۴۰۴ در مقیاس ملی و استانی خبر داد و تعامل همه دستگاه‌ها برای اجرایی شدن این برنامه را خواستار شد.
مهندس کرمعلی قندالی با تاکید بر اجرای آیین‌نامه سامان‌دهی عشایر، گزارشی از اقدامات و برنامه‌های سازمان امور عشایر ایران را در جهت حمایت از این قشر بیان کرد.
به گفته وی، عرضه مستقیم تولیدات جامعه عشایر، توانمندسازی تشکل‌های عشایری، استفاده از ظرفیت‌های مختلف بهره‌برداری از مراتع و توسعه بیمه اجتماعی عشایر و بیمه دام از جمله این برنامه‌هاست.
قندالی با بیان این که عشایر ۱.۶ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، افزود: این جمعیت اندک، ۲۵ درصد گوشت، ۲۸ درصد دام سبک و ۳۵ درصد محصولات صنایع دستی کشور را تولید می‌کنند.
مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی آقای مهندس آل هاشم  هم با ارایه گزارشی از سیمای کلی و توانمندی‌های عشایر و موانع و محدودیت‌های خدمات‌رسانی و سامان‌دهی جامعه عشایری استان، طرح‌ها و اقدامات اساسی این اداره کل از جمله پروژه های عظیم قلی بیگلو (تشریح اعتبارات و اراضی پایاب و خانوار های بهره بردار)، سد ارسباران ، کانون جمعیتی سلین ، انرژی های نو (پنل خورشیدی مولد برق ، آبگرمکن خورشیدی و روشنایی و ...) ، معرفی طرحها و اقدامات اتحادیه تعاونیهای عشایری و شرکتهای تعاونی عشایری تابعه (دستگاه جدید بسته بندی سیلاژ ذرت و ضایعات کشاورزی و علف خرد کن ، شیردوش گوسفندی و پشم چین برقی و اجاق خورشیدی )، بیان مسائل و موارد مربوط  با ساماندهی عشایر مرتبط با دستور جلسه شد.

تصویر
شورای عالی عشایر استان آذربایجان شرقی