رفتن به محتوای اصلی
تاریخ بروز رسانی: ۲۰۱۸-۰۶-۲۳

رییس سازمان امور عشایر تاکید کرد: همه فعالیتهای جامعه عشایری مصداق عینی اقتصاد مقاومتی است.

رییس سازمان امور عشایر تاکید کرد:
همه فعالیتهای جامعه عشایری مصداق عینی اقتصاد مقاومتی است

رئیس سازمان امور عشایر گفت: جامعه عشایری بیشترین سهم را در اقتصاد مقاومتی دارند و سالانه ۹.۵ میلیون راس دامرا به بازارهای مصرف عرضه می کنند. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، همزمان با هفته گرامیداشت دولت، کرمعلی قندالی، رئیس سازمان امور عشایر در نشست خبری با نمایندگان رسانه های جمعی در روز سه شنبه ۷ شهریور در سالن جلسات سازمان امور عشایر به سوالات خبرنگاران در خصوص فعالیت ها و عملکرد این سازمان پاسخ داد.

در این نشست، کرمعلی قندالی اظهار داشت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری، یکی از بخش‌هایی که تمام فعالیت‌ آنان مصداق اقتصاد مقاومتی است عشایر هستند چراکه همه اعضای خانواده در ییلاق و قشلاق در  حال فعالیت و تولید هستند.

وی گفت: سازمان امور عشایر به عنوان سازمانی که وظیفه ساماندهی عشایر را بر عهده دارد ماموریت‌ها و وظایفی را در چارچوب قوانین و مقررات بر عهده دارد که مهمترین آن ارائه خدمات به کوچندگان و ساماندهی اسکان به خانواده‌هایی است که توانایی برای کوچ نداشته و داوطلب اسکان هستند.

قندالی افزود: بعد از انقلاب فعالیت‌های خوبی برای عشایر انجام شده که از جمله می‌توان به توسعه زیرساخت ها و  فعالیتهای عمرانی اشاره کرد که در آن خطوط ارتباطی و راهی برای عبور و مرور راحت و کم هزینه عشایر تعبیه شده است و حدود ۵۶ هزار کیلومتر راه عشایری را شامل می‌شود.

رئیس سازمان امور عشایر افزود: برخی خدمات از جمله تامین کالاهای اساسی مانند آرد برای عشایر انجام می شود که در دولت یازدهم میزان سرانه آرد عشایر از ۷ کیلوگرم به ۱۲ کیلوگرم افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه در حوزه کمک به فعالیت‌های تولیدی عشایر در این دولت اقدامات خوبی انجام شده است، یادآور شد: بر اساس آمار حدود ۲۳.۵ میلیون راس دام در کشور متعلق به عشایر است و ۲۸ درصد دام سبک کشور و ۲۵ درصد تولید گوشت قرمز متعلق به این کوچندگان است.

قندالی ادامه داد: عشایر ۳۵ درصد از صنایع دستی و ۳۵ میلیون هکتار از مراتع ییلاقی و قشلاقی کشور را در اختیار دارند و تولید داخلی حدود شش میلیون تن در بخش‌های  مختلف دام و غلات گندم به عشایر تعلق دارد و در حوزه گیاهان دارویی و گردشگری نیز فعالیت دارند.

رئیس سازمان امور عشایر گفت: جمعیت عشایری کشور ۲۱۳ هزار خانوار است که به غیر از کردستان در سایر استان‌ها عشایر حضور دارند. بیشترین جمعیت متعلق به استان فارس است که ۱۷۰ هزار نفر عشایر دارد و بعد از آن کرمان، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و کرمانشاه  و ... قرار دارند و بطور کلی ۶۰ درصد از عشایر در سلسله جبال زاگرس و ۴۰ درصد آنان نیز در سایر نقاط سکونت دارند.