رفتن به محتوای اصلی
تاریخ بروز رسانی: ۱۳۹۷-۱۲-۲۷

حجت الاسلام والمسلمین دکتر آل هاشم:روابط عمومی هامانند ضربان قلب هر سازمان می تواند تلاش های یک سازمان را به نحو احسن به جامعه معرفی کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان ، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم امروز در جلسه هماهنگی گرامیداشت سالروز اقامه اولین نماز جمعه در جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: روابط عمومی مانند ضربان قلب هر سازمان است و می تواند تلاش های یک سازمان را به نحو احسن به جامعه معرفی کند.

وی با تاکید به اینکه روابط عمومی توانایی عرضه و انعکاس اقدامات یک مدیر در جامعه را دارد، تصریح کرد: در مقابل اگر روابط عمومی  سوء نیت داشته باشد می تواند خدمات یک سازمان را وارونه نشان دهد.

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به اینکه خودم نیز در عرصه فعالیتی روابط عمومی فعالیت کرده ام و  مشکلات و تنش زایی این مسئولیت را درک کرده ام، گفت: اگر برنامه های روابط عمومی به نحو احسن انجام شود کسی تشکر نمیکند ولی اگر یک ایراد در کار باشد از صد جا ایراد می گیرد.

امام جمعه تبریز با اشاره به هدف جلسه امروز در راستای هماهنگی گرامیداشت تشکیل سالروز نماز جمعه در پنجم مرداد سال ۵۸ به امامت آیت الله طالقانی، بیان کرد: قبل از انقلاب در شهرها نماز جمعه خوانده می شد ولی نماز جمعه ای که بعد از انقلاب توسط امام راحل راه اندازی شد تبدیل به مرکز وحدت نظام شده است.

وی با تاکید به اینکه همیشه نظریه نظام در رابطه با سیاست های کشور را از خطیب جمعه دریافت میکردند و از این رو جایگاه نماز جمعه بسیار مهم است، گفت: نماز جمعه قرارگاه ایمان و تقوا و عامل وحدت بین آحاد مردم است که باید در نماز جمعه  صدای وحدت شنیده شود و همه را با هر سلیقه ای یکجا جمع کند.

 

امام جمعه فرمانده قرارگاه فرهنگی جنگ نرم است

حجت الاسلام والمسلمین دکترآل هاشم اذعان داشت: امام جمعه فرمانده قرارگاه فرهنگ، بصیرت  و اخلاق  است. قرارگاه اصطلاح جنگی است و اکنون ما در جنگ معنوی، اعتقادی، سیاسی هستیم.

وی با اشاره به اینکه اگر در دفاع مقدس، ۸ سال جنگ بر ما تحمیل شده بود اکنون نیز در جهاد بزرگی قرار داریم که مستقیم به ایمان و اعتقادات مردم حمله شده است، گفت: هدف دشمن حمله به بصیرت مردم به روش های گوناگون و خطرناک است و برای مقابله با این جنگ راهی جز دفاع نداریم که راه حل آن استفاده از ظرفیت نماز جمعه است.

خطیب جمعه تبریز افزود: نماز جمعه یکی از قرارگاه های جنگ نرم بوده که قرارگاهی برای ایمان ماست.

نماینده ولی فقیه در استان  با ابراز اینکه همیشه قرارگاه میدان جنگ هر کدام یک فرمانده خاص برای خودش دارد و فرمانده اصلی این قرارگاه فرهنگی، امام جمعه شهر است که چراغ راه نشان می دهد، گفت: نماز جمعه قلب فرهنگی و مرکز فرهنگی هر شهر بوده و جایی است که در آنجا هدایتگری انجام می گیرد و این هدایتگری فقط سیاسی نبوده بلکه فرهنگ را نیز در کنار خود دارد.

هدایتگری فرهنگی بیش از هدایتگری سیاسی در نماز جمعه بیان می شود.

وی متذکر شد: در نماز جمعه هدایتگری فرهنگی را از هدایتگری سیاسی بنیانی تر می دانیم؛ زیرا فرهنگ و اخلاق مردم بسیار مهم است و اگر آن اصلاح شود به تبع آن مسائل سیاسی هم حل خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با بیان اینکه طی چند سال گذشته در نماز جمعه ها مساله سبک زندگی اسلامی به گونه ای مطرح می شود، افزود: باید این گفته سبک زندگی اسلامی در ابعاد مختلف بیان شود و فقط عنوان، گفته نشود.

نشانه روی  دشمن روی ایمان مردم ایران است.

وی با تاکید به اینکه هدف دشمن تغییر سبک زندگی مسلمانان مخصوصاً ایران است که شبیه خود نمایند، از این رو امام جمعه باید روی این موضوع بسیار  کار کند، گفت: همیشه عنوان سبک زندگی اسلامی فقط عنوانی بیان شده در حالی که باید در ابعاد مختلف و دیدگاه های مختلف و به زبان تمام اقشار جامعه گفته شود.

در نماز جمعه وحدت را باید جایگزین اختلافات کرد.

نماینده ولی فقیه در استان با تاکید به اینکه نماز جمعه حافظ ایمان مردم است و باید مردم را به سمت تدین شدن سوق دهد، گفت: در نماز جمعه باید بتوان وحدت را جایگزین اختلاف  و بیان لیّن و شیوه رسا صحبت کردن را به جای بدبینی مطرح کرد.

وی افزود: برکات نماز جمعه همیشه در کشور جاری است؛ زیرا تمام اقشار مردم در نماز جمعه حاضر شده و مخاطب امام جمعه هستند.

روابط عمومی ها تلاش کمی در رابطه با حضور سازمان ها در نماز جمعه می کنند

وی با اشاره به تقویت پایگاه های مقاومت  نماز جمعه ها بیان کرد: در رابطه با ساماندهی حضور جامعه در نماز جمعه تلاش کم شده است به طور مثال به عنوان روابط عمومی آیا می توانید ادعا کنید که چندین برنامه تشویقی جهت حضور کارکنان خود در نماز جمعه برپا کرده اید.

امام جمعه تبریز افزود: باید روابط عمومی ها برنامه ریزی مناسبی داشته باشند و تشویق های معنوی اثرگذار داشته باشند.

وی با تاکید به اینکه نماز جمعه مرکز عبادت و آگاهی معنوی و سیاسی است که موجب نلغزیدن و راه کج نرفتن و به زانو در نیامدن یک ملت می شود، گفت: اغلب شکست هایی که در صحنه سیاسی دنیا برای ملت ها مشاهده می کنید از عدم بصیرت و ناآگاهی نشات می گیرد.

بصیرت و آگاهی، جامعه را ضد ضربه می کند.

حجت الاسلام آل هاشم در ادامه این نشست صمیمی اذعان نمود: بصیرت یعنی شناخت لحظه ها که ناخواسته به دشمن کمک نکند زیرا اگر آگاهی نباشد مردم سهوا به دشمن کمک می کنند. آگاهی، معرفت یک ملت را ضد ضربه می کند و از این رو نماز جمعه پایگاه معنویت بوده و ائمه جماعت نیز هدایتگر این قرارگاه میباشند.

وی یادآور شد: ائمه جمعه نباید با سخنرانی طولانی باعث از بین رفتن حوصله مردم شود بلکه از این منبر بی نظیر باید استفاده کرد.

گرفتن نماز جمعه از مردم لطمه بزرگی به نظام است.

نماینده ولی فقیه در استان با تاکید به اینکه اگر نماز جمعه از انقلاب و نظام گرفته شود قطعا شکست بزرگی برای نظام خواهد بود و لطمه بزرگی نظام خواهد دید، گفت: باید قدردان مردمی بود که برای حفظ و هویت نظام از تفریح روز تعطیل خود زده و خود را به نماز جمعه می رساند.

روحانیون و افراد متدین خود را از جامعه دور نگه داشته اند.

وی با بیان اینکه طبق سفارشات ایام ۲۴ ساعته باید در سه بخش تامین معاش، عبادت و تفریح و گردش  سالم سپری شود، گفت: برادران و خواهران حزب الهی همیشه گلایه از بدحجابی جامعه دارند در حالی که خودشان را از جامعه دور نگه می دارند؛ چرا باید در پیاده روی خانوادگی یک روحانی شرکت نکند و خود را از جامعه دور نگه دارد و بعد ادعا کند جامعه پر از بی حجابی است.

وی خاطرنشان کرد: حضور یک نفر بیشتر در نماز جمعه منجر به عصبانیت بیشتر دشمن خواهد بود.

امام جمعه تبریز با ابراز امیدواری حضور پررنگ در نماز جمعه گفت:  البته چه خوب که حضور جوانان بیشتر در این نماز دیده شود.

وی به تمرکز روی دانش اموزان جهت حضور و آشنایی با نماز جمعه تاکید کرد و گفت: ما با دانش آموزان کار داریم و باید هدف اصلی تیپ جوان باشد که بتوانند با نماز جمعه خوی و انس گیرند.

وی گفت: نباید گلایه کرد که با حضور کودکان در نماز جمعه سر و صدای زیادی ایجاد می شود؛ زیرا باید چشم کودکان با این فضا آشنا شود.

وی خاطرنشان کرد: روابط عمومی ها باید در زیر مجموعه های ادارات خود برنامه های تشویقی داشته باشند به طور مثال از خطبه های هر هفته نماز جمعه سوال تهیه کنند و به کسی که پاسخ درست گفت جایزه دهند.

اهمیت خطبه های آیت الله مشکینی

حجت الاسلام آل هاشم یاداور شد: از تهران اعلام کرده اند تا از خطبه های بی بدیل آیت الله مشکینی یاد شود زیرا مقام معظم رهبری خود تاکید بر این خطبه ها دارد.