رفتن به محتوای اصلی
تاریخ بروز رسانی: ۱۳۹۷-۰۹-۲۶

آب‌رسانی با تانکر به ۱۰ قشلاق عشایر نشین شهرستان اهر/ سکونت ۴۵ درصد عشایر آذربایجان شرقی در شهرستان اهر

رئیس امور عشایر شهرستان اهر گفت:

جامعه عشایری می‌تواند در کنار خدماتی که سازمان جهاد کشاورزی به روستائیان ارائه می‌دهد از این خدمات بهره‌مند شود و برابر سرشماری سال ۸۷ تعداد خانوارهای ساکن در فصل قشلاقی شهرستان اهر به ۱۳۸۵ خانوار معادل ۷ هزار و ۴۹۳ نفر می‌رسد که البته آمار فصل قشلاقی با فصل ییلاقی متفاوت‌تر است.

رئیس امور عشایر شهرستان اهر با اشاره به اینکه شهرستان اهر در فصل ییلاقی میزبان عشایر سایر مناطق و شهرستان‌هاست، افزود: با توجه به اینکه در فصل ییلاقی عشایر سایر شهرستان‌ها به شهرستان اهر کوچ می‌کنند آمار عشایر ساکن در شهرستان اهر به ۲ هزار و ۷۷۵ خانوار معادل ۱۴ هزار و ۷۲۵ نفر که حدود ۲ برابر فصل قشلاقی است افزایش می‌یابد.

وی اضافه کرد: حوزه مدیریت امور عشایر شهرستان اهر به امور عشایر شهرستان‌های هریس، ورزقان و هوراند رسیدگی می‌کند و به دلیل اینکه حوزه مدیریت امور عشایر در منطقه ارسباران قرار گرفته می‌توان گفت که حدود ۴۵ درصد عشایر آذربایجان شرقی در این منطقه ساکن می‌شوند و سکونت عشایر علاوه بر ایجاد زمینه گردشگری بلکه در افزایش تولید لبنیات و گوشت و پروتئین نیز تأثیر می‌گذارد.

حضوری از وجود ۷۳ قشلاق عشایر در شهرستان اهر خبر داد، گفت: از سه خانوار تا ۲۵۰ خانوار عشایری در قشلاقات شهرستان اهر زندگی می‌کنند و اموراتی که در فصل ییلاقی به ما محول شده می‌توان به مرمت و بازسازی راه‌های ییلاقی در ساله به‌طور میانگین ۱۵۰ کیلومتر، احداث موردی راه‌های ییلاقی که در گذشته وجود نداشت، احداث و مدیریت آبشخور احشام، تجهیز مدارس و مساجد قشلاقات به آب‌گرم‌کن‌های خورشیدی اشاره کرد.

رئیس امور عشایر شهرستان اهر بابیان اینکه هنوز برخی از مناطق عشایری قشلاقات شهرستان اهر آب شرب ندارد، بیان کرد: هنوز هم که هنوز است ۱۰ قشلاق عشایر نشین شهرستان اهر آب شرب ندارد و عملاً برای تأمین آب شرب عشایر ساکن در این قشلاقات با تانکر آب‌رسانی می‌شود و علاوه بر این برای برخی قشلاقات تانکر آب نیز نصب‌شده است.

وی در پایان با تأکید بر اینکه با توجه به این‌که جامعه عشایری جامعه‌ای زحمت‌کش و بی‌منت است درخواست می‌کنم دستگاه‌های اجرایی شهرستان اهر از جامعه عشایری حمایت کنند، خاطرنشان کرد: شرکت تعاونی در کنار اداره امور عشایر، خدمات نهاده‌های دامی، تأمین مایحتاج عشایر و سایر زمینه‌های دیگر برای عشایر خدمات‌رسانی می‌کند.

رده ادارات تابعه