رفتن به محتوای اصلی
تاریخ بروز رسانی: ۲۰۱۸-۰۵-۲۰
ghandali

پرداخت ۴۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به عشایر کشور در دو سال گذشته

رئیس سازمان امور عشایر اعلام کرد:

پرداخت ۴۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به عشایر کشور در دو سال گذشته

رئیس سازمان امور عشایر گفت: طی دو سال گذشته چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات اعم از قرض‌الحسنه و یا از طریق صندوق توسعه ملی به جامعه عشایری کشور پرداخت شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، کرمعلی قندالی روز یکشنبه ۲۲ اسفندماه در نشست شورای عشایر کهگیلویه و بویراحمد با بیان این مطلب افزود: حدود دو هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از این تسهیلات در قالب تسهیلات قرض‌الحسنه بوده است.

وی اضافه کرد: افزون بر یکهزار میلیارد ریال از این تسهیلات قرض‌الحسنه در سال گذشته با سود ۴درصد و با دوره بازپرداخت ۵ساله به عشایر کشور پرداخت شده است.

قندالی یادآور شدک افزون بر یکهزار و ۵۰۰ میلیارد ریال آن نیز طی سال جاری و با سود ۴ درصد به جامعه عشایری سراسر کشور پرداخت شد.

رئیس سازمان امور عشایر با اشاره به پرداخت یکهزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از طریق صندوق توسعه ملی به این قشر مولد گفت: این میزان تسهیلات در قالب طرح تأمین گوشت قرمز به عشایر تخصیص یافت.

وی افزود: افزون بر یکهزار و ۵۰۰ میلیارد ریال دیگر نیز در راستای طرح تأمین گوشت قرمز از طریق صندوق توسعه ملی به این قشر در سال آینده پیش بینی شده است.

قندالی گفت: جذب و پرداخت این تسهیلات با کارمزد ۱۵ درصدی در مناطق توسعه یافته و سود ۱۱ درصد در مناطق کمتر برخوردار و محروم از جمله استان کهگیلویه و بویراحمد بوده است.

رئیس سازمان امور عشایر ادامه داد: تخصیص این میزان اعتبارات سبب پرواربندی افزون بر یکهزار رأس دام در کشور شد که افزایش حدود ۱۵ درصدی تولید گوشت قرمز کشور را به دنبال داشت.

وی با بیان اینکه هم اینک ۲۵ درصد از تولید گوشت قرمز کشور توسط عشایر تأمین می‌شود، از تولید بیش از ۲۰۰ هزار تن گوشت قرمز توسط این قشر در سال جاری خبر داد.

قندالی اظهار داشت: پرداخت و تخصیص این میزان تسهیلات به جامعه عشایری کشور نشان دهنده توجه و اهتمام ویژه دولتمردان یازدهم برای رفع مشکلات جامعه عشایری است.

رئیس سازمان امور عشایر با اشاره به ارائه لایحه ۲ فوریتی اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستائیان و عشایر به مجلس شورای اسلامی گفت: تصویب این لایحه توسط مجلس نیز کمک شایانی برای رونق، توسعه و آبادانی جامعه عشایری به ویژه در حوزه اشتغال این قشر خواهد داشت.
وی همچنین به فعالیت مجدد شورای عالی عشایر کشور در دولت یازدهم پس از ده سال اشاره کرد و گفت: تاکنون در دو نشست این شورا سه مصوبه مهم و راهگشا در بخش‌های مختلف تصویب شده که با بررسی نهایی دو مورد از آنها در آغاز سال آینده عملیاتی خواهد شد.

قندالی طرح تقویت اشتغال، سواد و مهارت عشایر، طرح ارائه خدمات بهداشت و درمان به عشایر و طرح ارائه خدمات فرهنگی و مذهبی را از جمله طرح‌های مصوب در شورای عالی عشایر کشور ذکر کرد.

رئیس سازمان امور عشایر نوسازی ناوگان و تجهیزات عشایری در کشور از جمله خرید افزون بر ۲۵۵ خودرو سبک و سنگین در مناطق عشایری کشور را از دیگر خدمات دولت یازدهم به این قشر مولد جامعه ذکر کرد.

وی با اشاره به اینکه طی یک سال گذشته ۳۵ دستگاه خودرو کمک دار بین امور عشایر استان ها توزیع شد،  افزود: بزودی ۲۲۰خودرو تحویل سازمان امور عشایر و میان استان های کشور توزیع می شود که نوع این  ۱۰۰دستگاه خودروی تانکردار و ۱۲۰دستگاه خودرو کمک‌دار است