رفتن به محتوای اصلی
تاریخ بروز رسانی: ۲۰۱۸-۰۶-۲۳

گردشگری باعث رونق زندگی عشایر می شود

رئیس سازمان امور عشایر:

گردشگری باعث رونق زندگی عشایر می شود

رئیس سازمان امور عشایر گفت: گردشگری یک ظرفیت عظیم در کشور است  و گردشگری عشایر به رونق زندگی عشایر کمک می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، کرمعلی قندالی  روز دوشنبه ۹ اسفند ۹۵ در نشست شورای عشایری شمال و جنوب استان کرمان با حضور استاندار کرمان بیان کرد: شورای عشایری مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و ساختار ملی و استانی این شورا قانونی است.

وی افزود: در ده سال گذشته شورای عالی عشایر تعطیل بود و اولین شورای عشایری کشور در سال ۹۳ به ریاست معاون اول رئیس جمهور و در سال جاری دومین جلسه این شورا با تمام مشغله ای که دولت داشت برگزار شد.

قندالی ادامه داد: مصوبات خوبی در حوزه آموزش، بهداشت و درمان، فنی و حرفه ای، ترویج و... در این دو جلسه داشته ایم که در جلسه هیئت دولت به تصویب رسید و به زودی به دستگاه ها ابلاغ خواهد شد.

رئیس سازمان امور عشایر افزود:  یک طرح ویژه در حوزه بهداشت و درمان به هیئت دولت ارائه شده وکه پس تصویب به استان ها ابلاغ خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت گردشگری یک ظرفیت عظیم در کشور است، گفت: در حوزه گردشگری مصوبات خوبی با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری داشته ایم که باعث رونق زندگی عشایر می شود.

قندالی با اشاره به اینکه دنبال توانمندسازی جامعه عشایری به معنای واقعی هستیم، اظهار داشت: این مردم توانمند هستند اما در گذر زمان اتفاقاتی همچون تغییرات اقلیمی باعث شده جامعه عشایری دچار فراز و نشیب شود.

رئیس سازمان امور عشایر بیان داشت: در چند سال گذشته ۲۵۰ میلیارد تومان تسهیلات آسان داده شده و سال گذشته ۱۰۰ میلیارد با سود ۴ درصد از سوی سازمان مدیرت بحران کشور به جامعه عشایری تعلق گرفته است.

وی افزود: دولت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی برای تسهیلات ارزان قمیت در زنجیره تولید پرداخت کرد و دو هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از محل ماده ۱۰ و ۱۲ با تسهیلات با سود ۴ درصد تخصیص پیدا کرده است و برای سال آینده نیز هزار میلیارد ریال تسهیلات در نظر گرفته شده است.

قندالی گفت: عشایر ۱۹۰ هزار تن گوشت قرمز تولید و بیش از ۲۵ درصد گوشت کشور را تامین می کنند و ۲۸ درصد دام سبک با تنوع دامی در اختیار این جامعه مولد قرار دارد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اقدامات انجام گرفته در حوزه تامین تجهیزات، گفت: سال گذشته ۳۶ دستگاه خودرو به امور عشایر اختصاص داده شده است که چهار دستگاه به عشایر شمال و جنوب استان کرمان تحویل داده شده است.

قندالی افزود: امسال نیز طی تفاهمنامه با یکی از شرکت ها ۲۲۰ دستگاه خودرو به سازمان امور عشایر واگذار و با این تحول ۵۰ درصد ناوگان عشایری نوسازی می شود.